Tema Granit

Mermer Nedir? Mermerin Tarihçesi

24 Eylül 2020

Mermer Nedir? Mermerin Tarihçesi

Mermer özellikle ev dekorasyonu söz konusu olduğunda sıklıkla kullanılan bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Mutfak tezgâhları ya da banyo dekorasyonlarında çoğunlukla tercih ediliyor. Sahip olduğu dayanıklı yapısı ve estetik görüntüsü yüzyıllardır pek çok alanda tercih edilmesine neden oluyor. Peki bu kadar sıklıkla tercih edilen mermer nedir ve yapısı nelerden oluşur? Göz alıcı güzelliğe sahip olan bu madde dolomitik ve kalker krakerlerinin metomorfizma nedeniyle yeniden kristalleşmesiyle beraber oluşmaktadır. Yapısının büyük çoğunluğu kalsiyum karbonat bileşeni oluşturur. Bu nedenle genel olarak beyaz ya da gri renk tonlarına sahiptir. Ancak yapay yollardan eklenen çeşitli maddelerle farklı renkleri de elde edilebilmektedir. Tarihi ise çok eskiye dayanır. Gelin geçmişten günümüze kısaca bir göz atalım.

Mermerin Tarihçesi

Mermer maddesinin tarihçesi incelendiğinde üç farklı coğrafyada gözlemlendiğini söylemek mümkün. Geçmişi milattan öncesine dayanan bu değerli madenin ilk olarak Yunanistan’da ortaya çıkarıldığı söyleniyor. Ancak tarihin tozlu rafları incelendiğinde benzer dönemlerde Anadolu’da ve İtalya’da da bulgularına rastlandığını söylemek mümkün. Geçmişten günümüze gelen ya da kalıntılarına rastlanan pek çok tarihi yapının mermer madeninden üretildiği gözlemlenmekte. Pek çok tarihi anıt, heykel ve tapınak bu maddeden üretilmiş. Bunun yanı sıra Selçuklu, Osmanlı, Bizans, Roma, Hitit ve Antik Yunan gibi medeniyetlerin döneminde bu madenin çeşitli yapıların inşasında kullanıldığını görebilmekteyiz. Dünyanın yedi harikası arasında yer alan Artemis Tapınağı’nda mermer kullanılarak gerçekleştirilmiş pek çok sanatsal yapıya rastlanmakta. Bu açıdan incelendiğinde işlevsel ve gösterişli yapısının yüzyıllardır insanoğlunun dikkatini çektiğini söylemek mümkün.

Mermerin Özellikleri Nelerdir?

Mermer bileşiminin yüzyıllardır tercih edilmesinin ana nedeni sahip olduğu özellikler. Bu nedenle yalnızca günümüzde banyo ve mutfak dekorasyonunda kullanılmakla sınırlı kalmamış. Aynı zamanda yüzyıllar ötesine de ulaşmayı başarmıştır. Mermer özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

  • Kolayca şekil verilebilir.
  • Yapı olarak sağlamdır.
  • Güneş ışığında renginde bozulma meydana gelmez.
  • Renk, doku ve desen bakımından incelendiğinde homojen bir dağılım sergiler.

Bilhassa dayanıklı bir yapıya sahip olması ve homojen bir dağılım sergilemesi nedeniyle geçmiş dönemlerden bu yana sıklıkla dekorasyon ve süsleme işlemlerinde tercih edilmektedir.

Posted in UncategorizedTags: