Tema Granit

Mermer Mutfak Tezgahı Bakımı Nasıl Yapılır?

24 Eylül 2020

Mermer Mutfak Tezgâhı Bakımı Nasıl Yapılır?

Mermer mutfak tezgâhı farklı desenleri ve renk tonlarıyla mutfak dekorasyonunda en fazla kullanılan tezgâh çeşitlerinden bir tanesi olarak karşımıza çıkmakta. Farklı renk ve desene sahip modelleriyle şık ve göz alıcı bir görüntü elde etmenize olanak sağlar. Özellikle beyaz ve siyah renklerde üretilen modeller mutfak dekorasyonlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak sağladığı bu avantajların yanı sıra düzenli bakım ve uygun temizlik de gerektiriyor. Mermer mutfak tezgâhı bakımı düzenli ve doğru şekilde gerçekleştirildiğinde hem tezgâhın ömrü uzuyor hem de göz alıcı görüntüsünü ilk gün ki gibi korumaya devam ediyor. Peki uygun mermer temizliği nasıl olmalıdır? Temizlik için hangi ürünler kullanılmalı ya da hangileri kullanılmamalıdır? Gelin, detaylı şekilde inceleyim.

Mermer Mutfak Tezgâhı Nasıl Temizlenir?

Mermer mutfak tezgâhı temizliğinin doğru şekilde gerçekleştirilmesi tezgâhın zarar görmesini ve dolayısıyla kullanım ömrünün artmasına neden olur. Temizleme işlemi yapılırken aşağıda sıralanacak olan noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlar:

  • Günlük toz alma işlemi gerçekleştirilmelidir. Bunun için mikro fiber bez ve duru su kullanılmalıdır. 
  • Tezgâh üzerinde meydana gelen lekeleri çıkarmak ya da belirli periyotlarla dezenfeksiyon işlemi gerçekleştirmek için amonyaksız sabunlar kullanılmalıdır. Bu işlemler gerçekleştirilirken benzer şekilde mikro fiber bez kullanılmalıdır. Durulama kısmı ise ılık su yardımıyla gerçekleştirilmelidir.
  • Eğer tezgahınızın rengi beyaz ya da benzeri açık tonlara sahip ise leke çıkarma işlemleri için oksijenli su kullanabilirsiniz. Ancak oksijenli suyun renk açıcı özelliği nedeniyle bu işlemi koyu renkli tezgahlara uygulamamanız gerekmektedir.

Uygun temizleyici maddelerle hem tezgâh temizliğinizi doğru şekilde gerçekleştirebilir hem de ilk günkü görüntüsünü koruyabilirsiniz.

Mermer Mutfak Tezgahını Temizlerken Bunları Kullanmayın!

Mermer mutfak tezgâhı temizliği yaparken kullanılması gereken maddelerin yanı sıra kullanılmaması gereken maddelerde bulunmaktadır. Mermerin doğal bir bileşen olduğu düşünüldüğünde özellikle asit içerikli kimyasal maddelerden uzak tutulması gerektiğini bilinmektedir. Sirke, kireç çözücü, tuz ruhu veya çamaşır suyu tezgahınıza zarar verebilir. Ek olarak limonun da mermerden uzak tutulmaması gerekmektedir. Özellikle koyu renge sahip mermer mutfak tezgâhı limondan en fazla zarar gören tezgah çeşitleri arasındadır.

Posted in UncategorizedTags: